اشتباه در یارانه

پرداخت یارانه‌ها از همان اول اشتباه بود/طرحی که اقتصاد را فلج کرد اگر این طرح نادرست اجرا نمی‌شد، وضعیت اقتصاد به این روز نمی‌افتاد. یارانه‌ها به اندازه‌ای زیاد بود که حتی قیمت انرژی نیز آن را تامین نمی‌کرد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیرنفت اظهار نظرهایی درخصوص وضعیت یارانه‌ها و نقش وزارت نفت در تأمین منابع آن و نیز موضوع  بازگشت دلارهای نفتی بلوکه شده ایران در دیگر کشورها ( درآمدهای نفتی ) کرده است. در صحبت‌های ایشان نکات ریزو قابل نقدی وجود دارد. ایشان در بخشی ازاین اظهار نظرهاعنوان کرده‌اند : « در حال حاضر وزارت نفت به طور متوسط روزانه ۹۰ میلیارد تومان باید از منابع خود را برای تامین یارانه نقدی خانوارها اختصاص دهد.» اگر این طرح نادرست اجرا نمی‌شد، وضعیت اقتصاد به این روز نمی‌افتاد. یارانه‌ها به اندازه‌ای زیاد بود که حتی قیمت انرژی نیز آن را تامین نمی‌کرد.
  اجرای قانونی به اسم هدفمندی یارانه‌ها از همان ابتدا اشتباه بود. اگر این طرح نادرست اجرا نمی‌شد قطعا اقتصاد به این حال و روز نمی‌افتاد. داستان این بود که دولت احمدی‌نژاد برای آنکه بتواند هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند  قیمت گاز را افزایش داد و اما رقمی که دولت ناچار شد برای هدفمندی بپردازد به اندازه‌ای زیاد بود که حتی قیمت گاز نیز آن را تامین نکرد. به همین علت بانک مرکزی ناچار به چاپ پول شد.  از سوی دیگر در تمام سال‌های گذشته نرخ‌های رشد اقتصادی در ایران منفی بود به این مفهوم که بسیاری از واحدهای تولیدی از چرخه تولید خارج شده بودند و دولت در دریافت مالیات دچار ضعف شده بود.  حال اگر نفت نباشد می‌ماند یک درآمد مالیاتی که  با نرخ‌های رشد منفی دوران احمدی نژاد و با بیرون رفتن یک‌سری از شرکت‌ها از چرخه تولید، این بحث هم در ایران منتفی است. سالیان سال اقتصاد ایران نفتی بوده است و بخش زیادی از هزینه‌های مارا تامین می‌کرد . وزیر نفت در خصوص دارایی‌های بلوکه شده ایران نیز صحبت کرده است.  یک نکته در این باره وجود دارد؛ آثار لغو تحریم‌ها 6 ماه وقت نیاز دارد تا خود را نشان دهد.
در واقع این دلارها اگر به دست ما برسد وضع اقتصاد مقداری بهتر می‌شود چون بانک مرکزی بر اساس این دلارها پول چاپ می‌کند اما یادمان باشد که بخش زیادی از کاستی‌هایی که در اقتصاد دولت حسن روحانی وجود دارد میراثی است که از دولت احمدی‌نژاد برای ایران جا مانده است.

/ 0 نظر / 16 بازدید