سرانه درآمد جمعیت

سرانه درآمد جمعیت اردبیل نصف مردم سایر مناطق کشور است معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار اردبیل گفت: سرانه درآمد مردم این استان 50 درصد از سرانه مردم سایر مناطق کشور پایین تر است.

 

 طاهر بهشتی روز شنبه در همایش هم اندیشی و تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی و تشکیل کانوهای توسعه استان در خلخال افزود: این استان از لحاظ منابع و ثروت خدادادی استانی ثروتمند ولی از لحاظ درآمد مردم و امکانات جزو مناطق و استان های محروم کشور است.

وی گفت: محرومیت استان به ویژه مناطق روستایی برخی از شهرستان های استان از جمله

خلخال موجب کاهش سرانه درآمدی جمعیت استان شده است.

وی افزود: در گذشته برای ایجاد طرح های اقتصادی بزرگ در این استان کم توجهی شده و به استثنای راه اندازی شرکت کشت و صنعت مغان هیچ گونه طرح کلان اقتصادی و سودآور ایجاد نشده و هیچ سرمایه گذاری بزرگی برای تولید ثروت انبوه در این استان صورت نگرفته است.

بهشتی اظهار کرد: از 360 واحد صنعتی و تولیدی شهرک های صنعتی استان 200 واحد تعطیل و خارج از چرخه تولید بوده و 160 واحد تولیدی باقیمانده نیز به سختی قادر به ادامه فعالیت در امر تولید هستند.

وی گفت: تورم و بیکاری در سطح کلان کشور را و در سطح منطقه ای استان اردبیل را فقیر کرده و کاهش میزان تولیدات در استان و تعطیلی کارخانه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی استان ناشی از تورم لجام گسیخته سال های گذشته است.

وی بر لزوم استفاده از حداکثر توان بخش خصوصی برای مهار تورم و بیکاری تاکید کرد.

وی پرداخت یارانه نقدی به همه مردم کشور را یکی دیگر از علل افزایش تورم و بیکاری در کشور دانست و افزود: در حالی که سالانه 900 هزار نفر وارد بازار کار می شوند با پرداخت یارانه نقدی به این افراد نه تنها هیچ شغلی را ایجاد نمی کنیم بلکه با این کار توان مالی دولت را کاهش داده و بر میزان بیکاری و تورم اضافه می کنیم.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون اساسی کشور باید با تمام توان برای کاهش فقر از جامعه و افزایش درآمد مردم و بهبود وضعیت اقتصادی تلاش کنیم ولی با پرداخت یارانه نقدی دولت هیچ گاه قادر به مهار تورم کاهش بیکاری و فقر از جامعه نخواهد شد.

وی نسبت به همکاری در زمینه تدوین سند توسعه شهرستان خلخال قول داد و بیان کرد:

بالاترین مزیت این شهرستان در راستای توسعه وجود منابع خدادادی در کنار نیروی انسانی ماهر و کارآمد است که می توان با اعمال مدیریت درست از این ظرفیت موجود برای توسعه منطقه استفاده کرد.

نقل از ایرنا

/ 0 نظر / 3 بازدید