آبیاری مکانیزه

امام جمعه اردبیل: پرهیز کشاورزان از آبیاری سنتی خدمتی بزرگ به آینده کشور است اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: کشاورزان باید با نیت عبادت در اسرع وقت از آبیاری سنتی خارج شده و با آبیاری مکانیزه خدمتی بزرگی به کشاورزی و آینده کشور و منابع آبی آن انجام دهند.

 

به گزارش ایرنا ، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه اردبیل با دعوت اهالی به صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در مصارف کشاورزی گفت: 90 درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می شود و در عین حال 70 درصد آب مصرف شده در بخش کشاورزی هدر می رود و در صورتی که مصرف آب در کشاورزی قطره ای و بارانی نشود صنعت سه هزار ساله کشاورزی در آستانه نابودی قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: به احتمال قوی در اثر بی آبی در آینده جابجایی های بزرگ جمعیتی در ایران صورت خواهد گرفت و فلات ایران قابلیت سکونت خود را از دست خواهد داد.
خطیب جمعه اردبیل در ادامه اظهار کرد: ایران در 30 سال گذشته 70 درصد از منابع آب زیر زمینی یک میلیون ساله خود را مصرف کرده و در مدت 10 سال 92 میلیارد متر مکعب آب زیرزمینی به چهار میلیارد متر مکعب در حال حاضر رسیده است.
وی بر لزوم مکانیزه کردن مصرف آب کشاورزی و به لزوم تجدید نظر در نوع محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: اگر آبیاری مکانیزه شود سالانه یک هزار و 400 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد ، در حالی که کل مصرف شرب و صنعت کشور حدود هفت میلیارد متر مکعب است.
امام جمعه اردبیل همچنین گفت: دولت برای توسعه آبیاری امکانات خوبی داده طوری که 85درصد هزینه کشاورزانی که به جای آبیاری غرقابی اقدام به راه اندازی آبیاری قطره ای و بارانی کنند را پرداخت می کند و 15 درصد بقیه هم وام پنج ساله است.
آیت الله عاملی افزود: در آبیاری قطره ای 90 درصد و در آبیاری بارانی 70 درصد راندمان بالا می رود و ده ها برکات دیگر بر این نوع آبیاری حاصل می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از اعلام وزارت نیرو مبنی بر استفاده از فاینانس برای انتقال آب ارس به مناطق خاص انتقاد کرد.
آیت الله عاملی خطاب به مسوولان امور آب و مدیریت ارشد استان افزود: این آب آیا مازاد بر حقابه های رسمی است یا جزو حقابه است در صورت موضوع اول چرا استان ما از آب استفاده نکند و در صورت دوم نیز حقابه دشت مغان در آینده با بحران مواجه خواهد شد و اگر امروز برای این مطامع تدبیر نشود فردا دیر خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انفجار منطقه عسیر عربستان توسط داعش که در آن عده ای بی گناه کشته شدند از حساسیت ها و عکس العمل های علمای وهابی و مفتی اعظم انتقاد کرد.
وی اظهار کرد: آنها چرا نسبت به خون دیگر بی گناهان که توسط داعش ریخته می شود بی تفاوت مانده اند ، چرا نسبت به ریخته شدن خون 11 هزار انسان بی گناه در یمن این آیات و روایات را نمی خوانند و چرا به منشاء این فجایع که معتقدات محمد بین عبدالوهاب است قلم باطل نمی کشند.

/ 0 نظر / 21 بازدید