فعالیت 460 نظام مهندسی


دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان:
460 نمایندگی نظام مهندسی در کشور فعال هستند/شهرداری‌ها ابتدایی‌ترین قوانین حوزه نظام مهندسی را اجرا نمی‌کنند

 

خبرگزاری فارس: 460 نمایندگی نظام مهندسی در کشور فعال هستند/شهرداری‌ها ابتدایی‌ترین قوانین حوزه نظام مهندسی را اجرا نمی‌کنند

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حجت‌الله عامری عصر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل در حاشیه اجلاس هیجدهم سراسری نظام مهندسی ساختمان در سالن ولایت اردبیل اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی نمی‌تواند در مورد پروژه مسکن مهر و یا تکمیل و تحویل دیرهنگام آن پاسخگو باشد چرا که وزارت راه و شهرسازی در این زمینه باید پاسخگوی سئوالات اصحاب رسانه باشد.

وی با بیان اینکه بیش از دو میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر احداث شده که سازمان نظام مهندسی در حوزه نظارت و کنترل‌های فنی هیچ قصور و کوتاهی نداشته است، تصریح کرد: آمار دقیقی در مورد کیفیت ساخت و سازهای مسکن مهر در این سازمان وجود ندارد و وزارت راه و شهرسازی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان در مورد استقرار سازمان نظام مهندسی گفت: نگاه‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد اما آنچه که در این زمینه مهم به نظر می‌رسد اینکه هنوز از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سازمان نظام مهندسی و نقش مؤثر و مثبت آن در حوزه ساخت و سازها و بسیاری از حوزه‌های تصمیم‌گیری استفاده نشده است.

عامری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: به نظر می‌رسد باید توجه جدی به بهره‌گیری از این ظرفیت عظیم و توانمندی‌های خلق شده انجام شود به طوریکه 460 نمایندگی این سازمان در سطح کشور یاری‌گر حوزه ساخت و ساز و تولیت ساختمان‌سازی را بر عهده دارند.

وی بیان کرد:‌ دولت بدون اینکه ریالی هزینه کند، می‌تواند بیشتر از این از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این سازمان در حوزه‌های فنی، تخصصی و مهندسی استفاده کند که در این ارتباط ما بحث آموزش مهندسان را به عنوان یک اولویت جدی در نظر گرفتیم.

عامری اضافه کرد:‌ خیلی از بخش‌های دولتی و غیر دولتی نیز بدون کمترین هزینه‌ای می‌توانند از توانمندی سازمان نظام مهندسی استفاده کنند که به نظر بنده تاکنون از این بستر شایسته استفاده نشده است.

وی ادامه داد: فرصتی مناسب است تا سازمان نظام مهندسی استان‌ها وارد میدان شده و توانشان را بیش از گذشته نشان دهند تا امکان بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها فراهم آید.

*30 درصد سرمایه‌گذاری‌های کشور در حوزه ساخت و ساز است

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان به ضرورت توجه در توانمندی صنعت ساختمان اشاره کرد و گفت: 30 درصد سرمایه‌های کشور در صنعت ساختمان صرف می‌شود که عدد و رقم بسیار بالایی است که حتی دو برابر بودجه عمرانی کشور اعلام می‌شود.

عامری اظهار کرد: به نظر ما دولت و مجلس باید بیشتر از قبل از این سرمایه عظیم با تصویب قوانین و مقررات حمایتی پشتیبانی کرده و حامی این مجموعه باشند.

وی مجموع گردش مالی حوزه ساختمان را 80 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: به رغم این گردش مالی در صنعت ساختمان و نظام مهندسی استان‌ها همچنان بی‌توجهی‌ها و بی‌مهری‌ها را به نظام مهندسی شاهد هستیم.

عامری به یکی از چالش‌های اساسی بسیاری از مراکز استان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: حتی شهرداری‌ها ابتدایی‌ترین قوانین حوزه نظام مهندسی را اجرا نمی‌کنند و بحث مجری ذیصلاح که آفت بسیاری از استان‌هاست همچنان به یک چالش لاینحل تبدیل شده که امیدواریم با حمایت همه‌جانبه از سازمان نظام مهندسی بخشی از این ضعف‌ها و نارسایی‌ها برطرف شود.

 

/ 0 نظر / 33 بازدید