رشد اقتصاد در سفره

نوبخت:
مردم رشد اقتصاد را سر سفره‌ نمی‌بینند
سخنگوی دولت با بیان اینکه سه درصد رشد اقتصادی مشکل ایران را حل نمی کند گفت: برای اینکه مردم این رشد اقتصادی را در سفره های خود احساس کنند نیازمند حداقل هشت درصد رشد مثبت هستیم که با این رقم فاصله داریم.
نوبخت: مردم رشد اقتصاد را سر سفره‌ نمی‌بینند

به گزارش افکارخبر، محمدباقر نوبخت در گفت وگو با برنامه «چوب خط» شبکه افق با اشاره به مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر و بر اساس اعلام مجامع بین المللی توانسته ایم در زمینه مهار تورم عملکرد موفقی داشته باشیم.

وی افزود: تبدیل رشد منفی اقتصادی هفت درصدی به رشد مثبت سه درصدی نیز در دولت یازدهم قابل توجه است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سه درصد رشد اقتصادی مشکل ایران را حل نمی کند گفت: برای اینکه مردم این رشد اقتصادی را در سفره های خود احساس کنند نیازمند حداقل هشت درصد رشد مثبت هستیم که با این رقم فاصله داریم.

وی ادامه داد: احساس می کنیم شرایط اقتصادی نامناسب گذشته، محصول دو عامل است؛ نخست سیاست هایی که باید سنجیده تر باشند و دیگری، فشاری که در قالب تحریم ها علیه ملت ایران اعمال شده اند.

نوبخت با بیان اینکه دشمنان به دنبال اعمال فشار بیشتر اقتصادی برای تسلیم ملت ایران هستند خاطرنشان کرد: تلاش در راستای تبدیل رشد اقتصادی منفی به رشد مثبت کنونی پاسخی به دشمنان بود مبنی بر اینکه تحریم هایشان اثری ندارد و البته خودشان هم به این مسئله معترف هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه رفع تحریم ها نیز می تواند عاملی برای کاهش مشکلات اقتصادی باشد گفت: از لغو تحریم ها پس از برجام به این امید بسته ایم که فضایی ایجاد شود که سرمایه گذاران داخلی و خارجی بتوانند شرایط بهتری برای فعالیت داشته باشند و بر این اساس، دولت به دنبال این نیست که بازارهای داخلی را به روی خارجی ها باز کند.

وی تصریح کرد: به دنبال این هدف هستیم که سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در ایران شاهد باشیم و علاوه بر این، فناوری های روز جهانی را به ایران بیاوریم و بازار را نیز در اختیار داشته باشیم؛ در بحث اقتصاد مقاومتی، استفاده از توانمندی های داخلی در کنار برون گرایی مسئله ای مهم است.

نوبخت با بیان اینکه مردم طی دو سال فعالیت دولت یازدهم تا حدی احساس رضایت داشته اند گفت: در عین حال می دانیم که شرایط موجود به یقین در شأن ملت ایران نیست و لازم است دولت تلاش بیشتری داشته باشد.

سخنگوی دولت یازدهم در ادامه با اشاره به مسئله یارانه ها اشاره کرد و افزود: وضع پرداخت یارانه ها در شرایط کنونی مقبول و مطلوب دولت و مردم نیست زیرا همه پولی که ناشی از افزایش قیمت ها بود نه تنها نصف نشد بلکه ۱۱۳۰۰ میلیارد تومان در هر سال و در مجموع بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از پول طرح های عمرانی، میان مردم توزیع شد.

وی با بیان اینکه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از پرداخت یارانه انصراف داده اند خاطرنشان کرد: قانون گذار هم بر این نظر است که دولت در این زمینه باید به سمت اصلاح پیش برود به همین دلیل دولت تلاش می کند غیر از پرداخت نقدی مستقیم در قانون هدفمندی یارانه ها، به بقیه تکالیف هم رسیدگی شود که یکی از آنها که در بند ب ماده ۲۴ قانون هدفمندی است که می گوید در راستای ارزان سازی قیمت خدمات بهداشتی و درمانی تلاش شود و دولت از محل هدفمندی این کار را انجام داده است.

نوبخت با اشاره به شناسایی اقشار پردرآمد توسط دولت گفت: قبول داریم که ممکن است در این مسیر دچار اشتباهاتی شویم و به همین دلیل اعلام کرده ایم اگر کسی معتقد است یارانه اش به ناحق قطع شده می تواند اعتراض کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: نسبت به گذشته در زمینه پرداخت یارانه ها، گام هایی رو به جلو برداشته شده است.

وی در مورد مسکن مهر و اقدامات دولت یازدهم برای تکمیل پروژه های به جا مانده خاطرنشان کرد: مقرر شده دولت هزینه زیرساخت های مورد نیاز برای مسکن مهر را متقبل شود و به همین دلیل دولت قبول کرده حدود هزار میلیارد تومان از محل مواد ۱۰ و ۱۲ کمک هایی داشته باشد.

نوبخت با اشاره به اینکه دولت یازدهم پروژه های مسکن مهر را به اتمام می رساند افزود: امیدواریم با کمک مردم این طرح ها را به سرانجام برساند.

سخنگوی دولت یازدهم در مورد مفاسد اقتصادی و مبارزه با آنها عنوان کرد: دولت به شدت مقید به مبارزه با مفاسد اقتصادی است زیرا در شرایط فساد اقتصادی و اداری، هیچ سرمایه گذار داخلی و خارجی اعتماد لازم را برای سرمایه گذاری نخواهد داشت.

وی افزود: برخی موسسات مالی غیر مجاز، بسترهای فساد اقتصادی هستند و برخی افراد هم از منابع عمومی به نفع خود استفاده می کنند؛ در این راستا قوه قضائیه با دقت مراقبت می کند و اگر جایی فساد صورت گرفته، فوریت در برخورد در دستور کار قرار می گیرد.

/ 0 نظر / 20 بازدید