انتقاد

 
مشکین رسا: مقام معظم رهبری در خصوص نقد و انتقاد می فرمایند: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند چرا که انتقاد ذهن ها را روشن می کند.

به گزارش مشکین رسا، در شب های ماه مبارک رمضان در برخی از نقاط شهرستان مشگین شهر شاهد ناهنجاری هایی بودیم که منجر به مزاحمت و درگیری نیز شده بود از این رو پایگاه خبری مشکین رسا بر خود وظیفه دانست تا این مشکلات را در قالب خبر به گوش مسئولین برساند تا چاره ای برای آن اندیشیده شود اما متاسفانه این خبر به مذاق برخی از مسئولین خوش نیامده و از قبول برخی از واقعیت های جامعه اجتناب کرده و به جای رفع مشکل و بیان واقعیت و پاسخ به خبرنگاران بهترین راه حل را در تهدید و اقدام از طریق مراجع قضایی دانسته است.

 

البته این اقدام در مسئولین در رسانه های مختلف و در مسائل مختلف تکرار شده است.

 

در پی این جریانات نیروی انتظامی این خبرنگار را احضار و بخشی از یک روز کاری خود را صرف بازجویی از این خبرنگار کرده است هر چند آنان خود نیز این واقعیت ها را قبول دارند اما با این حال پیگیری دستگاه قضایی مقدم بر صدور جوابیه و پاسخ به این رسانه دادند.

 

با توجه به اینکه از این دستگاه انتقاد شده بود لذا در این بازجویی بیشتر بر دلایل عدم انتشار عملکرد ها تاکید داشتند که در این خصوص نیز لازم به ذکر است که در اکثر دستگاه های اجرایی مسئول روابط عمومی وجود دارد که می بایست موارد را جهت اطلاع رسانی با رسانه ها همکاری و تعامل داشته باشند اما متاسفانه در تمام ادارات شهرستان مشگین شهر مسئولین روابط عمومی بیشتر در داخل اداره متمرکز شده و فعالیت می کنند و با اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان هیچ گونه تعاملی ندارند تا عملکرد ان دستگاه ها اطلاع رسانی شود و مردم نیز از فعالیت دستگاه ها مطلع شوند.

 

قطعاً انتقاد از مسئولین وظیفه رسانه هاست و مسئولین نیز موظف به پاسخ گویی به آن هستند چرا که طبق ماده 23 قانون مطبوعات کشور هرگاه در مطبوعات مطالبی مشتمل بر توهین یا افترا، یا خلاف واقع و یا انتقاد نسبت به شخص (اعم از حقیقی یاحقوقی) مشاهده شود،ذی نفع حق دارد پاسخ آن را ظرف یک ماه، کتباً برای همان نشریه بفرستد و نشریه مزبور موظف است این گونه توضیحات و پاسخ ها را در یکی از دو شماره ای که پس از وصول پاسخ منتشر می شود، در همان صفحه و ستون، و با همان حروف که اصل مطلب منتشر شده است، مجانی به چاپ برساند، به شرط آنکه جواب از دو برابر اصل تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا به کسی نباشد  در تبصره 3 همین قانون آمده است درصورتی که نشریه از درج پاسخ امتناع ورزد یا پاسخ را منتشر نسازد، شاکی می تواند به دادگستری شکایت کند و رییس دادگستری در صورت احراز صحت شکایت، جهت نشر پاسخ به نشریه اخطار می کند و هرگاه این اخطار مؤثر واقع نشود، پرونده را پس از دستور توقیف موقت نشریه، که مدت آن حداکثر از ده روز تجاوز نخواهد کرد، به دادگاه ارسال می کند.

 

متاسفانه در شهرستان مشگین شهر مسئولین عادت به پاسخ گویی ندارند و و وقتی انتقادی از دستگاه های اجرایی شهرستان صورت می گیرد اولین و بهترین راه حل را اقدام از طریق مراجع قضایی می دانند که این امر نه تنها وقت مسئولین قضایی را می گیرد بلکه طرفین نیز می بایست روزها کار و فعالیت خود را صرف تحقیق و بررسی و پاسخ به مراجع نظامی و قضایی بگذارند در حالی که تنها با یک پاسخ کوتاه می توانند خیلی از مشکلات را از پیش رو بردارند.

 

این روزها گاهأ برخی از مسئولین با یک انتقاد کوچک بر آشفته می شوند، ما باید ببینیم رهبر معظم انقلاب اسلامی چه انتظارتی از ما دارند به همین منظور توجه تان را به مطلب زیر جلب می کنم؛

 

با بررسی نگاه امام خمینی و مقام معظم رهبری پیرامون  لزوم نقد پذیری مسئولین، مشخص می شود که از جانب ایشان، اصرار بر نقدِ سازنده و دلسوزانه ی مدیران در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی وجود دارد. امام خمینی(ره) می فرمایند:« هیچ کس نباید خود را مطلق و مبرّای از انتقاد ببیند البته انتقاد غیر از برخورد خطی و جریانی است.»[صحیفه نور، ج۲۱/ص ۴۸] همچنین ایشان می فرمایند:« در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکالها راه را برای سعادت جامعه باز کنند. » [صحیفه نور، ج ۱۴/ ص ۲۴۸]

 

مقام معظم رهبری در خصوص نقد و انتقاد می فرمایند: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹

 

حال شما پاسخ دهید انتقاد خوب است یا نه؟؟؟   آیا رسانه ها در مقابل ناملایمات بی تفاوت باشند یا نسبت به آن ها واکنش نشان دهند؟؟؟

؟

؟

؟

 

/ 0 نظر / 24 بازدید