خشکسالی

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش و منابع طبیعی جهاد کشاورزی اردبیل:

مدیریت منابع آب آثار خشکسالی را به حداقل می‌رساند

13940519000702_PhotoA

 دکترحسین کربلایی در شورای تحقیقات جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر ایران جزو ۲۴ کشوری است که وارد فضای خطرناک خشکسالی وکم آبی شده که طبق شاخص‌های فالکین مارک که اگر این ۲۴ کشور مصرف آب اعم از کشاورزی و شرب را اصلاح نکرده و مدیریت بهینه در مصرف را اعمال نکنند در سال ۲۰۲۵ به صورت واقعی با کمبود فیزیکی آب مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به روند تحقیقات و اهمیت آن تصریح کرد: در جمعه گذشته در نماز جمعه مرکز استان خطیب توانمند آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با توجه به اهمیت موضوع بحران خشکسالی به صورت شفاف و جدی اشاره کردند که کشاورزان در مصرف آب کشاورزی نهایت دقت را بکنند و اینکه دیگر کشاورزی سنتی پاسخگو نیست و باید تولیدکنندگان و کشاورزان به صورت صنعتی کشت و زرع کنند.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش و منابع طبیعی جهاد کشاورزی استان گفت: در کشاورزی صنعتی روش‌های آبیاری مدرنیزه بوده و استفاده آنها از روش‌های آبیاری صنعتی اجتناب‌ناپذیر است و این اهمیت موضوع را می‌رساند که در خطبه‌های نماز جمعه مطرح می‌شود و هیچ راه نجاتی نداریم جز اصلاح الگوی مصرف آب که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است.

کربلایی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: آب تجدیدپذیر کشور ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بود که در حال حاضر با افت شدید به ۹۰ میلیارد متر مکعب رسیده و این تهدیدی است که خطرناکتر از تهدیدهای نظامی ابرقدرت‌هاست.

وی بیان کرد: با برنامه‌ریزی مدون در سال ۲۰۲۵ موظف هستیم با بهینه‌سازی شرایط مدیریت آب، آب موجود و قابل استحصال را به مرز ۱۱۲ درصد برسانیم.

کربلایی با قدردانی از دیدگاه‌های مثبت و توسعه‌مدار سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل که حقیقتاً در کلیات کشاورزی استان اقدامات موفقیت‌آمیزی را انجام داده است، اضافه کرد: یکی از تحولات و تغییرات اساسی در عالم کشاورزی تغییر الگوی کشت است که هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی استان جزو اولویت‌های کاری خود قرار داده و با همکاری تنگاتنگ با شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای کشور با هدایت کشت‌های مزارع و فضای باز به ویژه صیفی‌جات به شرایط گلخانه‌ای که فوق‌العاده در صرفه‌جویی آب کشاورزی نقش مهمی را دارد، جزو برنامه‌های مهم خود قرار داده است.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش و منابع طبیعی جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: در این نوع کشت میزان مصرف آب به یک دهم تقلیل می‌یابد و در سال‌های آتی وزارت جهاد کشاورزی در خرید تضمینی محصولات کشاورزی سیاست‌های خود را بر محصولاتی اتخاذ می‌کند که در دیگر محصولات به آب کمتری نیاز داشته باشند و از طرفی یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی از گام‌های استواری برای توسعه آبیاری صنعتی محسوب می‌شود که در کشاورزی صنعتی از رکن‌های‌ اساسی به حساب می‌آید.

در این جلسه ۶ طرح تحقیقاتی، ترویجی و کاربردی توسط محققان ذیربط ارائه شد و پس از بحث‌های کارشناسی برای اجرا به تصویب شورا رسید.

/ 0 نظر / 56 بازدید